Trugs kortlek stage 0 - letter sounds -  för lästräning på engelska

Engelska Trugs - letter sounds / stage 0

I lager
160 kr
Exkl. moms

Att spela Trugs är ett roligt sätt att lära sig engelska. Trugs kräver inte några speciella förberedelser. Ni får en både mysig och rolig stund tillsammans.
 
Trugs passar alla åldrar. 
Den 21 november kl. 15.30-16.15 kommer en presentation av de engelska spelen och tankarna bakom via zoom. 
LÄNK TILL VISNINGEN 21 november kl. 15.30 KOPIERA LÄNKEN OCH SÄTT IN I DIN WEBBLÄSARE!

https://us02web.zoom.us/j/7705240103?omn=89033440577 

LÖSENORD

EngTrugs

Mötes-ID: 770 524 0103
Nu finns Trugs Stage 0 webbutiken!
Vi förbereder översättning av spelinstruktionerna så att dessa kommer att finnas tillgängliga för utskrift på svenska.
Att spela Trugs är ett roligt sätt att lära sig engelska. Trugs kräver inte några speciella förberedelser. Ni får en både mysig och rolig stund tillsammans.
 
Trugs passar alla åldrar. 
Nyfiken på spelen och tankarna bakom dem? Film (på engelska) här! Senare i höst kommer vi också att presentera de nya spelen vid en digital workshop.

Beskrivning

TRUGS LETTER-SOUND

"Nivå 0" - bokstav/ljudkännedom på engelska. Det låter ju inte likadant om bokstäverna på engelska som på svenska! 

Trugs Stage 0 är utformad för att introducera hur bokstäver och ljud hänger ihop på engelska. Ordningsföljden är matchad med hur bokstäverna brukar läras ut i engelska skolor. Tre roliga kortspel används – Get it, Match it och Take it.

·       De första bokstavsljuden (s, a, t, p, i, n) introduceras i spelet Get it.

·       Nästa spel, Match it, innehåller fler bokstavsljud (m, d, g, o, c, k, ck, e, u, r, h, b, f, l).

·       Det tredje spelet, Take it, innehåller de första kombinationerna av konsonant och vokal som i ”an”, ”ed”, ”id”, ”op” och ”un”.

När det går bra att ljuda de här bokstäverna och ljuden är det lagom att gå över till Trugs stor eller liten låda och börja med läsnivå 1 där ord med konsonant-vokal-konsonant som ”cat” och ”pin” ingår.

För dig som känner dig osäker på att ljuda de engelska bokstäverna (som när vi på svenska säger "mmm" och inte "em" om bokstaven M) får du här två länkar till youtubefilmer, där det går att lyssna på 44  språkjud uttalade på brittisk engelska (klicka på raderna nedan):

 Första filmen med enbart ljud 

 Andra filmen även ord och meningar

Spelen är så engagerande att spelarna inte riktigt märker hur mycket lästräning de får!

Produktdetaljer

SKU
trugs_letter_en
Målgrupp
Från 5 till 95
Produkttyp
Låda/spel

Du kanske också gillar

Kunder som köpt denna produkt köpte också: